Oczyszczanie organizmu z toksyn – po co nam to?

Alkohol, papierosy, przetworzona żywność, leki czy też złej jakości powietrze doprowadzają do zanieczyszczenia naszego organizmu. Toksyny magazynują się w wątrobie, jelitach, płucach i skórze. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tutaj detoksykacja, którą warto przeprowadzać nawet 4 razy w roku. To świetny sposób na poprawę stanu zdrowia, ale i lepsze samopoczucie.

Ludzki organizm posiada własny system samooczyszczenia, jednak mimo to warto raz na jakiś czas wspomóc go. Toksyny, jakie dostają się do niego obciążają go i doprowadzają do złego samopoczucia, ale i różnych chorób cywilizacyjnych. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem diety oczyszczającej, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który znając nasz stan zdrowia pomoże dobrać odpowiednią kurację. Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić z udziałem medykamentów, ale początkowo lepiej zacząć od diety opartej na naturalnych składnikach.

Po co detoks?

Żyjemy w ciągłym biegu – jemy w pośpiechu, kupujemy przetworzoną żywność, stresujemy w pracy oraz gromadzą się w nas niezdrowe emocje. Wszystko to odbija się na naszym stanie zdrowia, samopoczuciu oraz wyglądzie. Oczyszczenie organizmu z toksyn, jakie przez ten czas zbierają się w naszym organizmie jest więc koniecznością. Mówi się, że potrzebujemy takiego detoksu równie bardzo, jak samochód przeglądu. Często jest jednak tak, że o pojazd dbamy dużo lepiej niż o siebie… Czas najwyższy to zmienić! Nieraz nasz organizm wysyła nam sygnały, że jest przemęczony, że potrzebuje oczyszczenia. Niestety, ignorujemy je i zagłuszamy filiżanką kawy i napojem energetycznym. Decydując się 2 lub 4 razy do roku na oczyszczanie osiągniemy wiele korzyści. Organizm zwiększy swoją odporność, poprawi się krążenie krwi, a nasza skóra wyda się świeższa i młodsza. Dodatkowo będziemy spokojniejsi, zrelaksowani, a co za tym idzie – poczujemy się lekko. Zyskamy dużo energii, poprawi się nasza koncentracja, będziemy lepiej sypiali, a także zwiększy się nasza wydolność fizyczna.

Toksyny w organizmie

Według badań, w ciągu roku przedostaje się do naszego organizmu około 2 kilogramów różnego rodzaju toksyn. Większość z nich pochodzi z jedzenia. Przetworzone produkty zawierają mnóstwo dodatków, w tym konserwantów oraz sztucznych barwników i kompozycji zapachowych. Zanieczyszczony organizm to także skutek nadmiernego stosowania używek – alkohol, papierosy i narkotyki. Toksyny znajdują się też w lekach oraz wdychanym przez nas powietrzu. Najwięcej toksyn gromadzi się w wątrobie, płucach, jelitach, nerkach oraz w skórze i włosach, co widoczne jest w naszym wyglądzie.

Produkty, które oczyszczają organizm

Jeśli nie masz czasu ani chęci na detoks, a mimo to zależy Ci na zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, koniecznie wzbogać codzienne menu o kilka produktów, które mają działanie oczyszczające. Pierwszym produktem jest cytryna – to od niej warto rozpocząć dzień. Jest silnym przeciwutleniaczem i doskonale pobudza przemianę materii – codziennie rano wypijajmy więc szklankę wody z tym owocem. Kolejny ważny produkt to awokado, w którym zawarty jest glutation – ma właściwości detoksykacyjne. Może być jedzone na surowo, dodawane do sałatek owocowych i warzywnych, a także świetnie sprawdza się jako dodatek do soków i koktajli. Glutation zawarty jest też w czosnku, dlatego jedzmy go jak najczęściej. Pamiętajmy także o brokułach i kapuście, które świetnie działają na wątrobę – pozwalają się pozbyć złogów toksyn, a także tłuszczu i cholesterolu.

Zadbajmy też o to, aby w diecie znalazła się żurawina, która przyspiesza odtruwanie organizmu – stosujmy ją więc nie tylko w przypadku infekcji dróg moczowych. Podobnie działa grapefruit.

Z tego zrezygnuj

Podczas przeprowadzanie diety oczyszczającej, nie ważne czy trwa ona jeden dzień czy też tydzień, należy zrezygnować z niektórych produktów. Po pierwsze odrzucamy wszelkie napoje, które są źródłem kofeiny. Nie pijemy więc kawy, czarnej herbaty, napojów energetycznych oraz coli. Rezygnujemy też z używek – kategorycznie należy odstawić alkohol oraz papierosy. Oczywiście nie sięgamy też po produkty przetworzone, gotowe posiłki, czy dania z fast foodów.

Diety jednodniowe

Tego rodzaju kuracje cieszą się dużą popularnością, bowiem nie kosztują wielu wyrzeczeń, a efekty zauważmy już kolejnego dnia. Jeśli nie mamy więc czasu na tygodniowe oczyszczanie, warto zdecydować się na dietę jednodniową. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj regularne spożywanie posiłków – zjadamy 5 dań co 2-3 godziny. Dodatkowo wypijamy około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej.

DIETA WARZYWNO OWOCOWA – przez cały dzień zjadamy niskokaloryczne owoce i warzywa. Możemy komponować z nich sałatki lub koktajle. Dozwolone jest spożywanie ich w formie surowej, pieczonej lub gotowanej.

DIETA OWSIANA – w ciągu dnia zjadamy ok. 5 porcji owsianki.

DIETA JABŁKOWA – przez cały dzień jemy tylko jabłka w ilości nie większej niż 2 kilogramy. Dietę można przedłużyć maksymalnie do 3 dni – prowadzona dłużej może doprowadzić do zawrotów głowy i zasłabnięć.

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby się cieszyć się zdrowiem, ładnym wyglądem, dobrym samopoczuciem i mieć dużo energii, warto kilka razy do roku zdecydować się krótki „detoks”.