Pestki moreli to lek na raka?

Rak to choroba, która dla wielu ludzi jest wyrokiem. Profilaktyka nowotworowa jest więc bardzo ważna i uzasadniona, bowiem z roku na rok przybywa ludzi borykających się z tą ciężką chorobą. Jednym z produktów, jakie wykazują działanie przeciwnowotworowe są pestki moreli gorzkiej. Co takiego w nich jest, że ludzie decydują się na chrupanie ich między posiłkami?

W pestkach moreli gorzkiej znajduje się witamina B17, nazywana amigdaliną. Znajduje się nie tylko w morelach, ale i jabłkach, wiśniach oraz migdałach. Zdaniem lekarzy, amigdalina nie ma właściwości przeciwnowotworowych, jednak wciąż przybywa ludzi, którzy chętnie sięgają po pestki moreli twierdząc, że pomagają im w walce z rakiem. Dodatkowo pestki moreli są bogate w antyoksydanty, które hamują proces starzenia się skóry. Zawierają witaminę A oraz E, a także żelazo, potas i fosfor. Pestki można jeść w całość, gnieść w moździerzu i posypywać nimi potrawy, a także zalewać wodą i pić w postaci napoju.

Trujące pestki

Czy pestkami moreli można się zatruć? I tak i nie. Amigdalina po spożyciu rozkłada się między innymi na cyjanowodór, który w nadmiernych ilościach może być toksyczny. Osoby, które jedzą pestki moreli w dużych ilościach muszą liczyć się z tym, że może ich dotknąć uszkodzenie wątroby, niewydolność nerek lub uszkodzenie układu nerwowego. Pierwsze objawy zatrucia substancją mogą pojawić się już po zjedzeniu produktu, już kilka godzin później – mogą to być nudności, bóle głowy, wymioty i osłabienie. Dlatego nie wolno jeść ich w nieograniczonych ilościach. Bezpiecznie jest spożywać pestki w ilości nie przekraczającej 2-3 sztuki dziennie – taka porcja nie powinna nam zaszkodzić. Dzieci, a także ciężarne i kobiety karmiące kategorycznie nie powinny przyjmować produktu.

Na temat skuteczności pestek moreli przeprowadzono wiele badań, napisano wiele rozpraw. Ich skuteczności nigdy nie została potwierdzona, jednak wiele ludzi decyduje się na spożywanie ich w profilaktyce raka i podczas walki z nowotworem. Nie ma także jednoznacznych przypadków, w których pominięto medycynę konwencjonalną i leczono raka wyłącznie pestkami moreli gorzkiej – dlatego ciężko jest stwierdzić, czy produkt faktycznie jest skuteczny w tym przypadku. Nim sięgniemy po pestki moreli gorzkiej, warto się zastanowić, czy faktycznie jest nam to potrzebne, czy może lepiej zdecydować się na innego rodzaju profilaktykę. Dobrze też wcześniej sięgnąć po odpowiednią literaturę i przedyskutować problem z lekarzem.