Jak pomóc swoim nerkom?

Nerki są jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie – kiedy zaczynają źle pracować, cierpią na tym pozostałe narządy, a także widoczne jest to w naszym wyglądzie. Wprowadzając do diety odpowiednie warzywa i owoce oraz zioła wspomożesz pracę nerek i zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia takich schorzeń jak kamica nerkowa czy silna niewydolność nerek.

Nerki regulują równowagę zasadowo-kwasową w naszym organizmie oraz usuwają zbędne toksyny. Kiedy ich praca jest zaburzona, wówczas niepotrzebne produkty zamiast być wydalone z organizmu mogą przedostać się do krwi, a stąd już krótka droga aby dostać się do innych organów, dlatego tak ważne jest dbanie o ich kondycję. Pierwszą oznaką, że nerki źle pracują powinna być częstotliwość korzystania z toalety – jeśli mocz oddajemy rzadziej niż zwykle, to powinno nas to zaniepokoić. Przyjrzyjmy się także paznokciom – kiedy na płytkach widoczne są drobne, białe plamki, także może to świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek. Aby uniknąć ciężkich schorzeń, koniecznie zadbaj o zdrową dietę. Są produkty, które usprawnią pracę nerek – koniecznie je poznaj.

Co warto włączyć do diety?

Jak w każdej diecie, także i w tej wspomagającej pracę nerek warto jeść dużo warzyw oraz owoców. Dobrze jest sięgać po te, które wykazują działanie moczopędne, zwierają mało potasu i sodu, a także kwalifikowane są do niskobiałkowych. Jak najczęściej jedzmy marchew i kalafiora, ponieważ świetnie regulują ciśnienie oraz pomagają w walce z chorobami serca, które często towarzyszą schorzeniom nerek. Niezastąpiony jest tu także czosnek oraz cebula, które spowalniają rozwój chorób nerek oraz pozwalają skutecznie walczyć ze stanem zapalnym. Anglicy mówią, że jedno jabłko dziennie trzyma nas z dala od lekarza. Coś w tym jest, ponieważ częste zjadanie tego owocu chroni nerki ze względu na dużą ilość pektyn – zmniejszają uszkodzenia nerek. Nie zapominajmy także o piciu dużych ilości wody, która świetnie rozcieńcza mocz i tym samym ułatwia wydalanie toksyn z organizmu – pamiętajmy o sugerowanych 8 szklankach dziennie, a kiedy jesteśmy aktywni fizycznie wówczas powinniśmy pić jej więcej. Pamiętajmy, że wodę pijemy bez dodatków – jedyne czym możemy wzbogacić jej smak to sok jabłkowy.

Tego koniecznie unikaj!

Sól to biała śmierć, dlatego jeśli chcemy mieć zdrowe nerki, powinniśmy jej używać jak najmniej. Ze względu na to, że jest ona dodawana do większości produktów, należy kupować rzeczy jak najmniej przetworzone. Nie przesadzajmy także z ilością spożywanego mięsa oraz białka. Z diety warto wyeliminować buraki, szpinak i rabarbar, ponieważ zawierają szkodliwe dla nerek szczawiany.

Dieta dla zdrowych nerek jest w dużej mierze uzależniona od schorzenia, z jakim się zmagamy. W przypadku przewlekłej niewydolności nerek należy niemal całkowicie zrezygnować z białka, w kamicy wapniowej nie stosujemy produktów bogatych w wapń, a podczas walki z kamicą moczanową zaleca się spożywanie produktów mlecznych.