12 powodów, dla których warto jeść fistaszki

Zawierają bardzo dużo białka, dlatego są chętnie wybierane przez sportowców i kulturystów. Dodatkowo koją nerwy i wspomagają walkę z nadciśnieniem oraz „złym” cholesterolem. Są niezbędne dla osób pracujących umysłowo, a także dla seniorów, bowiem korzystnie wpływają na koncentrację oraz pamięć. Orzeszki ziemne, często nazywane fistaszkami, są bogactwem witamin i minerałów, dzięki czemu są niezbędne w walce z codziennymi dolegliwościami.

 1. Wspomagają walkę z cholesterolem – zawarte w nich kwasy oleinowe obniżają frakcję cholesterolu LDL, czyli „złego”. Wspomagają też produkcję frakcji HDL.

 2. Regulują metabolizm – fistaszki nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, co jest ciekawe z uwagi na ich kaloryczność, a wręcz wspomagają i przyspieszają metabolizm, z uwagi na dużą zawartość błonnika.

 3. Poprawiają pracę układu krwionośnego – zawarte w nich niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca lub chorób wieńcowych.

 4. Pozwalają utrzymać prawidłowe ciśnienie – odpowiada za to duża zawartość potasu.

 5. Chronią przed cukrzycą – zmniejszają poziom glukozy we krwi, co redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy drugiego typu oraz insulinoodporności.

 6. Dobre na potencję – fistaszki zalicza się do grona afrodyzjaków. Arginina rozszerza naczynia krwionośne, co korzystnie wpływa na sprawność seksualną mężczyzn.

 7. Odpowiadają za młody wygląd skóry – w składzie orzeszków ziemnych znajdziemy witaminę E, która nazywana jest witaminą młodości, ponieważ opóźnia procesy starzenia się skóry.

 8. Zwiększają wydolność organizmu – jest to możliwe dzięki zawartej w fistaszkach argininie. Tym sposobem zdolność do wysiłku naszego organizmu zwiększa się.

 9. Zawierają bardzo dużo białka – z tego też powodu chętnie sięgają po nie sportowcy oraz kulturyści. W 100 gramach produktu zawarte jest ok. 25 gramów białka. Orzechy ziemne jedzone są na surowo, a także często w postaci masła orzechowego.

 10. Łagodzą stres – ze względu na to, że orzeszki ziemne zawierają w składzie witaminę B3, znacznie wspomagają pracę układu nerwowego. Fistaszki poleca się osobom pracującym w stresujących warunkach, ponieważ jedzenie ich pomaga ukoić nerwy, a także walczyć z depresją – zawierają serotoninę odpowiedzialną za dobry nastrój.

 11. Ułatwiają zasypianie – niacyna (witamina B3), która znajduje się w orzeszkach pomaga zasypiać, dzięki czemu fistaszki są naturalnym lekarstwem na bezsenność.

 12. Polepszają koncentrację i pamięć – duża zawartość magnezu oraz witamin z grupy B korzystnie wpływa na zapamiętywanie oraz koncentrację. Fistaszki powinni więc przegryzać uczniowie, pracownicy umysłowi oraz osoby starsze.

Fistaszki zaliczane są do grona zdrowych i wartościowych przekąsek – mimo kaloryczności poleca się jedzenie ich na diecie, bowiem skutecznie hamują wilczy apetyt. Dodatkowo wspomagają walkę z wieloma schorzeniami, bowiem są skarbnicą witamin i minerałów.