Witamina E – witamina młodości

Witamina E nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości. Świetnie działa na zdrowie, a co za tym idzie odpowiada za samopoczucie oraz nasz wygląd. Witamina E to biologiczny antyutleniacz, który chroni przed nowotworami, pobudza krążenie krwi, a dodatkowo zwiększa poziom nawilżenia skóry oraz chroni ją przed przedwczesnym starzeniem się.

Silne działanie antyoksydacyjne witaminy E sprawia, że nazywana jest ona witaminą młodości. Jest biologicznym antyutleniaczem, który pomaga w walce z wolnymi rodnikami, chroni przed nowotworami, zaćmą, a także pobudza krążenie krwi. Witamina ta okazuje się także niezbędna dla osób zmagających się z cholesterolem, bowiem hamuje utlenianie frakcji LDL. Warto dodać, iż witamina E nazywana jest także witaminą płodności – odpowiada za jakość plemników, ich budowę oraz ruchliwość.

Zapotrzebowanie

Jeśli przyjmujemy dużo produktów bogatych w witaminę E, to nie powinniśmy się martwić o konsekwencje związane z przedawkowaniem – jej nadmiar jest wydalany z organizmu. Ostrożność należy zachować w sytuacji, kiedy dodatkowo zażywamy suplementy – przyjmowanie dawki powyżej 1000 mikrogramów na dobę może skutkować bólami głowy, mięśni oraz zaburzeniami widzenia. Ogólne zapotrzebowanie na tę witaminę uzależnione jest od wieku, płci oraz stanu fizjologicznego. Dzieciom zaleca się spożycie witaminy E w dawce 6 mg na dobę, kobietom 8 a mężczyznom 10. Zwiększoną dawkę powinny zażywać osoby starsze, kobiety w ciąży oraz stosujące pigułki antykoncepcyjne.

Przyczyny i objawy niedoboru

Niedobory witaminy E zdarzają się wyjątkowo rzadko, nie mniej jednak mamy z nimi do czynienia. Na konsekwencje związane z przyjmowaniem zbyt małej dawki tej witaminy narażone są przede wszystkim osoby dotknięte abetalipoproeinemią (rzadka choroba genetyczna), z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu, a także chorzy na mukowiscydozę oraz celiakię. U osób tych często diagnozuje się zmęczenie, apatię, problemy z kośćmi (w tym z zębami) oraz zwiększoną podatność na infekcje. Pamiętajmy, że witamina E odpowiada także za płodność – jej niedobór u mężczyzn może doprowadzić do zwyrodnienia plemników. Odgrywa także istotną rolę u kobiet będących w ciąży, ponieważ odpowiada za wzrok dziecka i układ nerwowy, a także zabiega wadom wrodzonym.

Jak każdą inną witaminę, także i tę bardzo łatwo przedawkować – sprawę ułatwia fakt, iż jest ona rozpuszczalna w tłuszczach. Nadmiar jej prowadzi do bólu głowy, zmęczenia, krwawień czy podwójnego widzenia.

Gdzie jej szukać

Witaminę E znajdziemy wyłącznie w produktach pochodzenia roślinnego. Dobrze jest więc do codziennej diety włączyć wartościowe oleje, w tym koniecznie oliwę z oliwek oraz olej słonecznikowy. Warto także sięgać po orzechy oraz zielone warzywa. Chcąc na długo zachować młodość, należy jeść także owoce dzikiej róży, kukurydzę oraz kiełki zbóż.

Sięgając po preparaty z witaminą E zapewniamy skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz sprężystość, co skutkuje jej ładnym i atrakcyjnym wyglądem. Dzieje się tak dlatego, że witamina ta przyspiesza proces tworzenia się kolagenu oraz elastyny – zapobiega starzeniu się skóry. Dodatkowo świetnie chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – jest często stosowana w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji przed i po opalaniu.