Zdrowa, silna wątroba – dbaj o nią

Wątroba to jeden z najmniej wymagających narządów. Całkiem dobrze radzi sobie z naszymi żywieniowymi grzechami, a w razie poważnych przewinień bardzo szybko się regeneruje. Aby cieszyć się zdrową i silną wątrobą należy odpowiednio się odżywiać. Kiedy nie dotyczą nas poważne zaburzenia tego organu, wystarczy przestrzegać kilku zasad – wtedy wątroba z pewnością będzie zadowolona!

Co ciekawe, niewłaściwe odżywianie rzadko prowadzi do ciężkich schorzeń wątroby. Produkty, które powodują poważne choroby to przede wszystkim używki, w tym papierosy i alkohol. Wątrobie szkodzi także przyjmowanie tabletek i suplementów diety – zwłaszcza kiedy stosujemy je profilaktycznie i bez konsultacji z lekarzem.

Co jeść, aby wspomóc pracę wątroby

Wątroba lubi lekkie i świeże posiłki. Jeśli będziemy trzymać się tej zasady, wówczas narząd będzie zdrowy i silny. Kiedy odgrzewamy smażone lub pieczone potrawy, wówczas dostarczamy wątrobie dużo pracy. Nie dość, że danie samo w sobie jest ciężkostrawne, to jeszcze podczas odgrzewania wyzwalają się z niego szkodliwe związki – a zadaniem wątroby jest walczenie z nimi. Produkty, jakie lubi nasza wątroba to chude ryby, wędliny i mięso – decydujmy się zwłaszcza na królika, drób, cielęcinę, lekką polędwicę, dorsza, pstrąga i mintaja. Zupy przygotowujmy na lekkich wywarach warzywnych z dodatkiem chudego mięsa. Makarony razowe zamieńmy na niskojajeczne, kaszę jęczmienną oraz mannę. Wątroba lubi kawę zbożową, soki i herbaty ziołowe.

Tego zdecydowanie unikajmy

Jeśli chcemy długo cieszyć się zdrową wątrobą, należy unikać dań smażonych i pieczonych. Tłuste potrawy, w tym jedzenie kupowane w fast foodach powodują stłuszczanie wątroby. Tłuste mięsa, smalce i produkty smażone w głębokim oleju – to zdecydowanie nie sprzyja dobrej pracy tego organu. Pamiętajmy, żeby unikać też świeżych wypieków, w tym chleba – choć to uczta dla naszych kubków smakowych. Wątroba dobrze funkcjonuje kiedy jemy z umiarem i nie przejadamy się. To właśnie rozwiązanie zagadki, dlatego najczęściej doskwiera nam podczas świąt, imprez okolicznościowych i rodzinnych biesiad przy suto zastawionym stole. Starajmy się też ograniczyć ostre przyprawy i sosy. Dobrze jest unikać gazowanych napojów oraz mocnej kawy i herbaty.

Wątrobę można zregenerować

Wątroba to taki narząd, który można zregenerować. Kiedy dotykają nas takie schorzenia jak marskość wątroby czy przewlekłe zapalenie, konieczne jest wprowadzenie diety wątrobowej lub oczyszczenie jej. Jest to niezbędne, ponieważ dzięki temu organ może się całkowicie zregenerować. Oczyszczanie wątroby warto stosować od czasu do czasu nawet jeśli nic nam nie dolega – organ ten pełni aż 500 funkcji w organizmie, warto więc zadbać by sprawnie funkcjonował. Już w 8 tygodni wątroba może się zregenerować – to naprawdę szybko. Co więc należy robić?

  • Jedzmy 5-6 niewielkich posiłków dziennie i unikajmy przejadania się,

  • Dbajmy, aby w każdym posiłku znalazły się warzywa i owoce,

  • Posiłki przygotowujmy tuż przed jedzeniem,

  • Zrezygnujmy całkowicie ze smażenia na korzyść gotowania na parze i w wodzie,

  • Stosujemy łagodne przyprawy.

W tym czasie unikamy alkoholu i kawy, nabiału, czerwonego mięsa, słodyczy i grzybów.